Metal 金

Львівське Товариство Тай Чі і Лок Хап


❈ Вісім Небесних Чеснот ❈




Люди, що практикують оздоровчі Мистецтва суто як гімнастику для тіла, в певний момент стикаються з помітним гальмуванням, або ж, із повною зупинкою процесу оздоровлення. В більшості випадків це пов'язано з тим, що внутрішні Мистецтва мають дві половини - це вправи і тренування для тіла та практики для Розуму і Духу. Якщо людина розвиває тіло, нехтуючи духовним розвитком, порушується баланс між внутрішнім та зовнішнім. Недостойна поведінка є однією з форм неправди. Тому тіло відповідає на злість та неправду розладами і хворобами. Тут можна згадати, що саме на яскравій негативній реакції тіла на неправду засновано принцип роботи так званого «детектора брехні». Якщо ви практикуватимете фізичні вправи та додасте до цього дотримання етичних норм у повсякденному житті, ваше здоров'я і емоційний баланс повернуться до вас набагато швидше.

Для гармонійного розвитку тіла і Духу потрібне заспокоєння емоцій, виважена оцінка та корегування своїх повсякденних вчинків відповідно до цілісної системи етичних норм поведінки. Такі системи існують в Біблії, Корані та інших релігійних текстах. Одним з прикладів такої етичної системи є китайський текст «Вісім небесних чеснот». Вчені приписують походження поняття «Вісім Чеснот» рядкам з «Книги Просвітлення» Імператора-Мудреця Гуана: «Саме через Синівське Благочестя, Братську Злагоду, Відданість, Надійність, Пристойність, Жертовність, Честь та Сором ми стаємо людьми повною мірою».

Практика з дотримання Чеснот - це невід'ємна частина навчання в Конфуціанстві. Інші духовні вчення китайської культури дають дуже подібні рекомендації, як нам потрібно себе поводити. Даосизм говорить про П'ять Окрас (людського характеру): Доброту, Належну Поведінку, Пристойність, Мудрість та Надійність. В Буддизмі викладено П'ять Повчань: «не вбивай; не кради та не грабуй; не чини перелюбу; не бреши; не вживай спиртного». Всі заповіді служать єдиній меті: допомогти нам приборкати своє серце і піднятися над нашим мирським єством; всі вони, - шляхи до просвітлення.

Звичайно, поняття «Внутрішні Мистецтва» ширше за баланс фізичного та духовного аспектів, але нехтування цією частиною практики часто стає значною проблемою для учнів.



1. СИНІВСЬКЕ БЛАГОЧЕСТЯ

Наповнена благоговінням та любов'ю турбота про наших батьків - вчителів - старших

Що таке синівське благочестя? Існує багато проявів синівського благочестя. Найголовніший з них - це шанувати батька і матір та дбати про їх потреби. Під «шануванням» слід розуміти добру поведінку та уникнення вчинків, які могли б зганьбити батьків чи засмутити їх. Вам потрібно наполегливо працювати на благо родини. Вам необхідно бути ощадливим і не розтрачувати ресурси родини. Брати та сестри повинні жити у злагоді. Тому у відносинах з іншими слід бути чесними та щирими. Не брешіть. В усіх своїх вчинках будьте смиренними, будьте ввічливими й уважними до інших; володійте собою та утримуйтесь від ганебних думок і вчинків. Для досягнення всього цього необхідно присвятити себе синівському благочестю. Вам, також, потрібно піклуватись про добробут батьків. У ваших батьків є три найважливіші потреби, про які вам необхідно подбати. По-перше, ви повинні забезпечити їх продовольством та одягом. По-друге, у разі хвороби - взяти на себе відповідальність і наглядати за ними до повного одужання. По-третє, коли вони помруть - забезпечити їм належне поховання та доглядати за їх могилами. Як син або донька, незалежно від того, багаті ви чи бідні, незалежно від вашої професії, від того, одружені ви чи ні, чи маєте дітей, якщо ви зможете самовіддано та щиро виконувати ці три дії, - ваші батьки будуть щасливі, поки вони живі та спочиватимуть у мирі, коли помруть. Батьки піклувались про вас не заради корисливих інтересів. Ваша мати виношувала вас в своєму лоні дев'ять місяців та безперервно доглядала вас перших три роки. Поки ви росли, батьки постійно давали вам все, чого ви потребували. Ви зобов'язані висловити їм свою вдячність проявами синівського благочестя. Синівське благочестя має багато аспектів. Допоки у дотримання кожного з цих аспектів вкладається все ваше серце, чеснота виконується. Що б ви не робили для своїх батьків, робіть це добровільно та щиро. 


2. БРАТСЬКА ЗЛАГОДА

Жити в мирі, як брати і сестри - Повага до інших

Що таке братська злагода? Існує два аспекти братської злагоди. Перший стосується наших відносин з людьми за межами наших сімей. По відношенню до старших, ви повинні бути шанобливими. Не будьте зарозумілими. От і все, що мається на увазі під «злагодою» між усіма людьми. Другий аспект злагоди стосується відносин з братами і сестрами в наших родинах. Незалежно від того, чи разом живуть брати і сестри, чи спільні в них мати та батько, старший повинен любити молодших, а молодші повинні поважати старших. Піклуючись про батьків, ви не повинні розподіляти обов'язків між братами та сестрами. Ви не повинні навіть подумки зазіхати на багатство і власність ваших батьків. Якщо старші брат або сестра неправі в своїх діях, молодші повинні смиренно дати старшим пораду. Якщо ж неправі молодші брат або сестра, старші повинні терпляче повчати їх. Вчиняючи так, брати та сестри будуть жити в злагоді між собою. Слухання пліток, тримання в собі дрібних образ, егоїстичне накопичування більшої, аніж законно належної вам частки сімейних ресурсів, звинувачування батьків в тому, що вони більше люблять когось одного з дітей, коли ви не праві, - все це призводить до дисгармонії між братами та сестрами. Коли виникають проблеми, брати і сестри повинні зібратися разом, щоб обговорити та вирішити їх, уникаючи недобрих почуттів. Вихід за межі родини, спілкування з правопорушниками, ставлення до них як до братів і сестер, не приділяючи уваги своїй сім'ї, це спотворене розуміння братської злагоди. Подібні дії можуть призвести тільки до поганого кінця як для вас, так і для інших людей.


3. ВІДДАНІСТЬ

Лояльність - Вірність - Зобов'язання

Що таке відданість? Назва цієї чесноти китайською буквально означає "Центр серця". Всім відомо, що не корумпований чиновник, який присвятив себе виконанню своїх обов'язків, є вірним і відданим чиновником. Відданість - чеснота не тільки для державних чиновників. Це чеснота, яку повинна мати кожна людина. Незалежно від того, чим ви зайняті, будь то сільське господарство, торгівля, промисловість чи щось інше, ви повинні докласти величезних зусиль, щоб бути відданими та чесними в усіх ваших стосунках. Це відданість. В громадських чи особистих справах, незалежно від кількості труднощів та зусиль, діючи відкрито чи таємно, ви повинні бути чесними, працелюбними, і присвятити себе турботі про інших. А якщо продавець торгує нечесно, якщо робітник - недбалий ледар, якщо фермер не хоче наполегливо працювати, якщо вчений не прагне знань й виказує презирство та дріб'язковість в своїх викладках, якщо державні чиновники корумповані та зловживають своєю владою, - це не відданість. На людей, яким не знайома відданість, чекає поразка. Вони будуть забуті. Коли вони потребуватимуть допомоги, інші люди будуть відмовлятися допомагати їм. Для них не буде місця в цьому світі.


4. НАДІЙНІСТЬ

Щирість - Чесність - Вірність своїм обіцянкам

Що таке надійність? Ця чеснота включає в себе чесність, довіру і щирість. Ваші слова та ваші дії повинні бути чесними. Не перебільшуйте, не брешіть. Якщо ви дали обіцянку іншим людям, ви повинні бути вірним своєму слову. Дотримуйтесь вчень мудреців. Довіряйте їх прикладу та навчайтеся у них. Якщо у вас виникають будь-які підозри стосовно авторитетності їх дій, - ви недовірлива людина. Незалежно від вашої попередньої репутації, якщо ви постійно брешете, говорите одне, а робите інше, в очах інших ви станете людиною, якій не варто довіряти. Якщо ваші нечесні, нещирі та ненадійні вчинки стануть відомими, ніхто більше не буде довіряти вам та допомагати вам у ваших громадських або приватних справах. Без підтримки з боку інших людей ви не зможете нічого зробити. Без довіри зі сторони інших ви дійдете до загибелі. Для багатого чи бідного, вченого чи селянина, працівника або торговця, репутація надійності настільки ж цінна, як чистий нефрит та золото. Воістину, ніхто не повинен жити без такої репутації.


5. ПРИСТОЙНІСТЬ

Чемність - Ввічливість - Етикет - Гарні манери

Що таке пристойність? Пристойність це чеснота, яка охоплює багато видів діяльності. Всю класичну для Конфуціанства «Книгу Церемоній» присвячено обговоренню пристойності, і ще там сказано, що дане обговорення не охоплює усіх аспектів чесноти. В повній мірі сенс пристойності не може бути розкритим і тут. Можна тільки коротко зупинитись на найбільш важливих аспектах цієї чесноти. Пристойність включає в себе добру поведінку, гарні манери та ввічливість. Виявляючи повагу до небес і землі, батьків та вчителів, господарів і гостей, уважно стежте за своєю поведінкою та манерами. Ви повинні бути ввічливими та добре вихованими. Вставайте, коли ви повинні стояти. Сідайте, коли ви повинні сидіти. Говоріть, коли настане ваша черга. Поводьтесь правильно. Не будьте легковажними, нешанобливими чи злими. Це те, що вважають пристойністю. На банкетах та зустрічах, чоловіки і жінки повинні поводитися шанобливо. Дядьки, тітки, брати, швагри, сестри та зовиці не повинні підвищувати голосу, дражнити одне одного, фліртувати між собою, або забувати про поведінку, відповідну до їх положення в сім'ї. Це є пристойністю. Якщо ви неповажливі до ваших старших, якщо ви вибираєте сварки і бійки, граєте в найрозумнішого, любите сваритися з іншими через дрібниці, - ви втратили всяке почуття пристойності. Мало того, що люди говоритимуть погано про вас, навіть ваших батьків можуть звинуватити у вашій поганій поведінці.


6. ЖЕРТОВНІСТЬ

Мужність робити те, що правильно - Чистота серця і мети - Самовідданість

Що таке жертовність? Жертовність включає в себе перевірку свого сумління та виконання своїх обов'язків, без вагань, не чекаючи поки інші зроблять ваші справи за вас, не сподіваючись на винагороду, не рахуючи труднощів та витрачених зусиль. Коли ви самовіддано працюєте для вашої країни, допомагаєте полегшити страждання у світі, віддаєте частку своїх сімейних ресурсів, щоб допомогти вашим братам, сестрам та родичам, - це жертовність. Коли ви дотримуєтеся ваших чеснот, надаєте допомогу дітям-сиротам і вдовицям, даєте бідним, - це також жертовність. Однак, якщо ви крадете, грабуєте, граєте в азартні ігри, берете участь у нечесних діях, схиляєте молодих людей до шкідливих звичок, обманюєте у справах бізнесу, та працюєте тільки заради грошей чи іншої особистої вигоди, ви відмовилися від чесноти жертовності. Практика жертовності, також, включає в себе відмову від особистої вигоди і дотримання чеснот відданості, надійності та гідності. Ми повинні принести в жертву власні інтереси, і навіть наше життя, щоб виконати обіцянки, які ми дали іншим людям, для забезпечення того, щоб наші дії були благородними та чесними. Жертовність також означає допомогу іншим, незалежно від того, що вони зробили для вас. Це означає, що ви повинні в першу чергу проявити вдячність за добрі справи, які зробили для вас інші люди. Якщо ви не цінуєте надану вам допомогу, та відплачуєте злом за добро, то ви забули, що означає платити добром за добро. Якщо ви не можете навіть відповісти доброю справою за добро, що зробили для вас, то як ви зможете виконувати щось, в майбутньому, самовіддано, без очікування винагороди? Якщо ви не готові до жертовності, це не доведе вас до доброго кінця.


7. ЧЕСТЬ

Чесність - Непідкупність - Володіння тільки тим, що ви заслужили своєю працею

Що таке честь? В основі честі лежать поміркованість та чисте, відкрите серце. Якщо щось вам не належить, ви не повинні цього бажати або привласнювати його. Навіть, якщо щось по праву належить вам, ви повинні спочатку з'ясувати, чи не буде заподіяно шкоди іншим, якщо ви це отримаєте. Беріть щось тільки в тому випадку, якщо це не завдає шкоди та болю іншим. Щоб ви не робили, дійте згідно зі своєю совістю. Якщо ви зможете розрізняти свої бажання та брати тільки те, на що маєте право, тоді ви будете ощадливими в тому, чим володієте та проявите належну турботу про потреби інших. Знайте межі власних можливостей. Якщо ви збираєтесь витрачати більше, ніж ви можете собі дозволити, то у вас буде спокуса вдатися до безчесних дій для досягнення своїх цілей. Жадібність та безчестя йдуть рука об руку. Будьте задоволені тим, що маєте, не бажайте багатства, накопиченого безчесними діями. Стародавні мудреці жили простим життям та володіли всією мудрістю світу. Якщо Ви не будете зловживати сексом та приймати наркотики, якщо ви не гратимете в азартні ігри, ваше серце й тіло будуть чистими, а ви будете благородною людиною. Подивіться на корумпованих урядових чиновників, на жадібних багатих людей, які експлуатують бідних та приятелюють з вбивцями та злодіями, на людей, які будуть вдаватись до будь-яких безчесних дій, щоб розбагатіти. Замість того, щоб жити достойно, вони розбивають сім'ї, доводять до банкрутства чужий бізнес, заради отримання хоч якого прибутку або недовгого задоволення. Вони хочуть мати все, але речі отримані безчесним шляхом, таким саме шляхом будуть втрачені. Вони не знають, що безчесні дії приведуть їх лише до поганого кінця.



8. ПОЧУТТЯ СОРОМУ

Сумлінність - Усвідомити ганебну дію та уникати її

Що означає мати почуття сорому? Пізнання сорому походить від усвідомлення наслідків не доброчесних вчинків. Зрозуміти цю чесноту можна через посилання на інші сім чеснот. Пізнати сором означає дізнатись, які саме вчинки не є доброчесними та не робити їх. Вчинки без сорому несуть в собі зневагу до синівського благочестя, що зганьбить ваших батьків; дисгармонію між братами та сестрами, що дозволить чужим людям скористатись з цього; недостатню відданість або надійність, що змусить інших людей зненавидіти вас; нездатність тримати своє слово, що призведе до втрати довіри. Хіба це не ганебні вчинки? Зневага до пристойності; скнарість та дріб'язковість; користолюбство; безчесно отримані гроші, приведуть вас до того, що інші будуть ображати вас в обличчя та насміхатися з вас за вашою спиною; хіба ж, це не ганебні вчинки? Якщо ви діятимете без сорому у своєму житті, ви зруйнуєте не тільки свій добробут, але й добробут ваших нащадків. Що стосується приятелювання зі вбивцями та іншими злочинцями, зловживання наркотиками та сексуальними стосунками, недбалого ставлення до сімейного майна, нехтування потребами вашої родини, це, знову-таки, ганебні дії. Наслідком дій без почуття сорому стане повна ганьба. Тоді вже, для вас не буде жодного зла, яке ви не змогли б вчинити. Якщо ж ви хочете зберегти свою гідність, як можна обійтися без почуття сорому?



Ґуаньїнь (觀音 / 观音 , кант. Ґвун Ям)



Якщо ви практикуєте фізичні вправи Тай Чі та додасте до цього дотримання етичних норм у повсякденному житті, ваше здоров'я і емоційний баланс повернуться до вас набагато швидше. Це може змінити вашу долю.

Wood 木