Wood 木

Львівське Товариство Тай Чі і Лок Хап


❈ Що таке Тай Чі і Лок Хап? ❈


Ця невелика стаття не претендує на енциклопедичність і є дуже коротким та поверхневим оглядом Внутрішніх Мистецтв Тай Чі і Лок Хап Ба Фа в інтерпретації нашого Вчителя - Майстра Мой Лін-Шина.


Комплекс Тай Чі можна віднести до одного з видів лікувальної гімнастики, хоча насправді - це один з видів бойового мистецтва. Зародилося Тай Чі в стародавньому Китаї.  Тай Чі - це комплекс повільних плавних рухів, шляхом повторення яких досягається розслаблення м'язів, знімається напруга, заспокоюються розум та емоції. Плавні, спокійні рухи Тай Чі покращують кровообіг, розслабляють нервову систему, зміцнюють судини, покращують координацію рухів та рівновагу. Коли людина виконує вправи, її розум концентрується на правильному виконанні рухів, а всі тривожні і неприємні думки зникають. Це  своєрідна медитація в русі.  Тай Чі - це найбільш гармонійний фітнес сьогодення.

Згідно з давнім китайским вченням, в тілі людини тече енергія Ци (інші назви - Чі, Qi). Захворювання людського організму обумовлені блокуванням потоку Ци. Коли людина врівноважується, заспокоюється і розслабляється, завдяки заняттям Тай Чі, енергетичний баланс відновлюється і хвороби відступають. Тай Чі є гармонією енергій Інь і Янь, тобто спокою та активності. Коли вправи Тай Чі виконують Майстри, це нагадує неймовірний танок, всі рухи якого плавно перетікають з одного в другий.

Під час виконання вправ Тай Чі важливо дотримуватися рівного, спокійного темпу рухів, необхідно постійно зберігати рівновагу тіла, оскільки практично весь комплекс ви будете переносити вагу тіла, стоячи поперемінно то на одній, то на другій нозі. Всі рухи мають малу амплітуду. Одне із завдань Тай Чі - досягнення балансу між верхньою і нижньою частиною тіла. Нахили і повороти підкоряються принципу кругового руху, все тіло повинно рухатися, як єдине ціле. Хребет, м'язи, коліна мають бути розслабленими. Дихання повинно бути спокійним і вільним.  Під час виконання рухів, можна, наприклад  уявляти, що Ви пливете в потоці енергії. Враховуючи те, що в Тай Чі всі вправи прості у виконанні, а темп повільний, ця гімнастика дуже підходить для літніх людей, а також  для людей з обмеженими фізичними можливостями. 


Наша форма Тай Чі - це рухи, що лікують тіло та врівноважують емоційний стан. Форма заснована на традиційному комплексі стиля Ян 108 рухів, модифікованому нашим Вчителем, Мой Лін-Шином. Майстер Мой адаптував комплекс, додавши більше поворотів і розтягувань, для делікатного та поступового відкриття суглобів і масажу внутрішніх органів своїх учнів. Майстер Мой також запозичив окремі засади з внутрішніх мистецтв Лок Хап Ба Фа, Ксінг Ї, Багуа і додав елементи з практики даоського та буддійського цигуну. Таким чином йому вдалось значно трансформувати широко відому форму Тай Чі 108 рухів сім'ї Ян. Комплекс Тай Чі Майстра Мой Лін-Шина не є бойовим мистецтвом. Форма Тай Чі Ян тут використовується суто в якості транспортного каркасу, для заповнення його більш фундаментальними та складними принципами Внутрішніх Мистецтв, що походять з Йі Кван і Лок Хап Ба ФA.

Навчання проводиться поетапно. Початківці вивчають, фактично, схему комплексу. Наступний етап - вивчення комплексу спочатку на ускладненому рівні, потім знову з самого початку, на ще більш складному і так далі. Якщо на першому етапі початківці засвоюють основи Тай Чі, навчаються рухатись зі  збереженням рівноваги та структури тіла, то на наступних етапах викладаються принципи та закономірності, спільні для всіх рухів. Навчання концентрується на глибшому розслабленні внутрішньої структури організму, відкритті суглобів та зв'язок для вільного протікання енергії. По мірі просування учнів навчання стає більш індивідуальним, оскільки на цьому етапі учні потребують індивідуальних поправок.


Комплекс Лок Хап Ба Фа (скорочено Лок Хап), якому навчав Майстер Мой Лін-Шин, принципово подібний до Тай Чі вид внутрішнього давнього китайського мистецтва. Але це більш складний та більш потужний інструмент оздоровлення тіла та духовного розвитку, аніж Тай Чі.  Комплекс рухів Лок Хап вимагає більшої підготовки тіла та розуму. Майстер Мой рекомендував починати займатись Лок Хап вже після декількох років занять Тай Чі. Він часто казав: "Якщо Тай Чі можна порівняти зі звичайним, повсякденним автомобілем, то Лок Хап - це потужний Мустанг або розкішний лімузин Кадиллак серед Внутрішніх Мистецтв". Він мав на увазі, що початківцеві спочатку потрібно навчитись водити простіший автомобіль, а вже потім пробувати водити щось більш потужне й коштовне. Комплекс Лок Хап Ба Фа вимагає більшого ступеню гнучкості, еластичності та розслаблення тіла, його готовності до складніших навантажень. Йдеться  про більший кут обертання хребта, повні оберти передпліччя, інтенсивніше розтягання зв'язок, так зване "відкривання" суглобів і таке інше. Крім того потрібна й певна натренованість, гнучкість усвідомлення, звичка мозку до формування чіткого наміру скоординовано керувати тілом, використовуючи більш складні та чисельні засади Лок Хап. Комплекс з 66 рухів достатньо складний для вивчення. Однак, вже у 80-х роках Майстер Мой модифікував Лок Хап Ба Фа, дещо спростивши складні моменти і кардинально змінив свій підхід до навчання. Починаючи з середини 80-х років він викладав Лок Хап для звичайних учнів, не чекаючи, як раніше, певного просування учня в Тай Чі. Справа в тому, що Вчителі Лок Хап давно помітили: практика цього Мистецтва дає скорше і потужніше покращення здоров'я, ніж Тай Чі. Лок Хап Ба Фа швидше відкриває внутрішні канали в організмі людини, що дозволяє успішно відновлювати функції внутрішніх органів.

Члени Міжнародної Асоціації Тай Чі і Лок Хап (IATLA) відкрито пропонують форму Лок Хап Майстра Моя всім любителям фітнесу з невеликим досвідом і базовою підготовкою в Тай Чі.


Лок Хап Ба Фа приблизно перекладається як "Шість Гармоній (взаємодій) і Вісім Методів"

Шість Гармоній:

Тіло з Розумом
Розум з Наміром
Намір з Чі
Чі з Духом
Дух з Рухом
Рух з Порожнечею

Вісім Методів:

氣 QI: Чі
骨 GU: Кістка
形 XING: Форма
隨 SUI: Слідування
提 TI: Підйом
還 HUAN: Обертання
勒 LE: Збереження
伏 FU: Приховування

Лок Хап Ба Фа (Люхебафа) ще називають Стилем Води, Водяним Боксом (Шуйцюань, Water Boxing). ❈ Історія походження нашої форми Лок Хап Ба Фа 


Даоський мудрець Чен Туан (Chen Tuan, 陳 摶), також відомий, як Чен Ксіїі (Chen Xīyi 希夷) жив за часів династії Сун. Саме йому часто приписують походження і розвиток Лок Хап Ба Фа (Люхебафа, Liuhebafa, 六合八法 ). Він був пов'язаний з даоським монастирем Хуашань на горі Хуа в провінції Шеньсі.  


Форму Лок Хап, що мала назву Чжу Чжи (築 基) наприкінці 1930-х років в Шанхаї і Нанкіні викладав Ву Йі Хуей (1887-1958). Навчав відкрито і, практично, всіх бажаючих. Кажуть, що він навчився мистецтву Лок Хап від трьох вчителів: Ян Гуосіна, Чень Гуанді (який навчався мистецтву у ченця Да Юаня та даоса Лі Чан) і Чень Хелу.

Багато з учнів Ву Йі Хуея вже мали досвід інших бойових мистецтв і змінювали форму, щоб об'єднати її зі своїми знаннями. Це одне з кількох пояснень схожості Лок Хап з іншими бойовими мистецтвами, такими як Ксінг Йі Кван, Багуаджан, Тай Чі та Йі Кван. Майстер Ву був першим, хто ознайомив широку публіку з Лок Хап.
Добре відомо про двох основних учнів майстра Ву. Це були Леунг Цзе Пенг (1900 - 1974)  та Чен Йі Рен (Chan Yik Yan - 1909-1961). Вони переїхали до Гонконгу в 1949 році. Майстер Чен Йі Рен  був одним з найбільш відомих популяризаторів Лок Хап. Він ввів до цього Мистецтва сотні людей. У нього було два десятки сильних учнів. Він створив свій стиль Hua Yue Xin Yi Liu He Ba Fa.


Майстерності Тай Чі і Лок Хап Ба Фа Майстра Мой Лін-Шина навчав Леунг Цзе Пенг і його учень Сан Ді. 

Леунг Цзе Пенг навчав Тай Чі і Лок Хап Ба Фа та інших бойових мистецтв в Гонконзі. Він був широко відомим і його дуже поважали за його здібності та майстерність. Moй Лін-Шин і Сан Ді були його учнями. Сан Ді (1917-1999) був першим учнем Майстра Леунг Цзе Пенга. Судячи по всьому, Мой Лін-Шин прийшов набагато пізніше, ніж Сан Ді, хоча точні дати початку їх навчання невідомі. Мой Лін-Шин дуже тепло згадував свого Вчителя. Через багато років Майстер Мой відкрив на американському континенті Академію Лок Хап в 1989 році та назвав її на честь Леунг Цзе Пенга (Gei Pang Lok Hup Academy).Сан Ді (1917-1999) був першим учнем Майстра Леунга. Після смерті Леунга в 1974 році, Майстер Moй і Сан Ді продовжували працювати разом, коли Мой Лін-Шин відвідував Гонконг. Сан Ді був дуже відомий в Гонконзі як досвідчений майстер Сінг Йі Кван і багато хто пам'ятає його як непереможного Чемпіона, Майстра зі штовхання рук (Туй шоу).


На світлині: Майстер Сан Ді і Мой Лін-Шин


❈ Оздоровчі та мотивуючі властивості практики Тай Чі


Комплекс Тай Чі Майстра Моя це послідовність м'яких, плавних та повільних природних рухів. Якщо вправлятись часто та регулярно, цей комплекс фізичних вправ починає м'яко, але потужно впливати на стан всього організму, за рахунок зниження напруги, заспокоєння розуму та зняття стресу. Значно збільшується міцність та гнучкість всього тіла. Покращується рівновага. Вправи не вимагають надмірних зусиль. З часом Ви помітите, що Ваші здоров'я та якість життя, значно покращилися. Ці, традиційні в Китаї, прості та приємні для виконання вправи стають популярними в усьому світі, завдяки неймовірному оздоровчому ефекту. Регулярні заняття призведуть до нормалізації тиску, збільшать рухливість суглобів, допоможуть запобігти остеопорозу, зменшать ризик переломів кісток під час падіння і зроблять сильнішими ваші м'язи. До того ж, в Тай Чі важлива не стільки фізична сила, скільки уява. Займаючись Тай Чі , людина отримує додаткову енергію, в неї поліпшується постава, зміцнюється мускулатура. Завдяки тому, що система навчання Тай Чі включає в себе медитації, розвиток свідомості, вона дозволяє людині відчувати себе в гармонії з природою, встановити тісніший контакт з навколишнім світом, відновлює зв'язок свідомості з підсвідомістю.

Рухи Тай Чі навчають все наше тіло працювати скоординовано, вони об'єднують зв'язки, фасції, сухожилля і м'язи, чим покращують рівновагу та міцність структури тіла. Під дією рухів Тай Чі, сполучні тканини, суглоби, кістки і система циркуляції рідких середовищ тіла перебудовуються та відновлюють належне функціонування організму в якості цілісної системи. Основна мета Тай Чі - це сприяння релаксації тіла і заспокоєнню розуму, шляхом зосередження уваги на точному виконанні вправ і спостереженні за їх послідовністю. Тай Чі поступово виправляє також структуру скелетних рухів через делікатну, але інтенсивну роботу хребта. М'яка дія спеціальної послідовності мікро-скручувань і мікро-розтягувань окремих частин тіла призводить до поступового відновлення роботи хребта і оздоровлення сегментарних нервів, що відповідають за нормальне функціонування внутрішніх органів. Тай Чі корисне для людей будь-якого віку та фізичного стану.

Люди, що займаються Тай Чі часто помічають більш глибокий сон, спокій протягом дня і загальне відчуття благополуччя, покращення настрою а також, що важливо, відновлення мотивації до життя.  Багато людей повідомляють про значне покращення під час болю і запалень, пов'язаних з артритом, фіброміалгією, астмою і малорухомістю суглобів.❈ Що дає регулярна практика Тай Чі і Лок Хап? 


 • Покращення роботи серцево-судинної системи;
 • Покращення роботи імунної системи;
 • Зменшення болю та напруги;
 • Покращення балансу, гнучкості і координації рухів тіла;
 • Збільшення щільності кісткової тканини;
 • Покращення сили м'язів;
 • Підвищену енергію, витривалість і спритність;
 • Покращення постави та зовнішнього вигляду в цілому.
 • Покращення когнітивних функцій, здатності до концентрації та пам'яті;
 • Почуття благополуччя, задоволення від життя та позитивної мотивації;
 • Покращення сну, емоційного стану, загальне заспокоєння нервової системи;
 • Зниження стресу і тривоги, підвищена здатність до розслаблення; 
 • Позитивний вплив на творчі здібності та швидкість реакціїДля підтримання свого здоров'я достатньо відвідувати заняття один-два рази на тиждень. Ви відчуєте позитивні зміни якості сну і покращення кровообігу в стопах і долонях. Ваш емоційний стан вирівняється.  

Якщо ви маєте певні проблеми зі здоров'ям, потрібно займатись більше. Для покращення здоров'я добре практикувати два-три рази на тиждень (в тому числі вдома). Ви помітите, що ваш розум став гострішим, у вас більше сил для виконання повсякденних справ, у вас з'являться апетит і міцний сон. Значно зміниться в кращу сторону стан ваших суглобів, вони працюватимуть як в молодості. 

Якщо ж ви вже стикнулись з важкими хворобами і хочете відновити втрачене здоров'я, маєте тренуватись щодня по 1-2 години вдома або на заняттях. Ви будете здивовані, наскільки покращиться ваш фізичний і психічний стан вже за два-три місяці щоденної практики. Головне - це умовити себе займатись щодня попри будь-які обставини. Це не просто, але цілком можливо. Важливу роль також грає структура тіла та правильне виконання рухів під час ваших занять. Тому варто відвідувати заняття якомога частіше. Інструктори виправлять ваші помилки і оздоровлення стане  більш швидким та ефективним.

Тай Чі дозволяє тілу природним способом омолоджувати себе. Справа в тому, що під час практики Тай Чі ваші мязи і сухожилля поперемінно скорочуються і розтягуються. Поступово м'язи та сухожилля стають еластичнішими, а суглоби стають більш "відкритими". Цей процес дає змогу крові просуватись по судинах більш вільно, легше і повніше, без перешкод. Таким чином покращується циркуляція рідин в організмі, що в свою чергу призводить до омолодження всього тіла абсолютно природним шляхом. Коли покращується кровообіг, лімфатична, нервова і травна системи працюють краще. 


Останнім часом Тай Чі використовують у багатьох організаціях як ефективний засіб швидкого відпочинку та підвищення працездатності. На світлині: медичний персонал клініки відновлює сили та емоційну рівновагу виконуючи комплекс Тай Чі після важкого чергування. 


❈ П'ять засад Форми Тай Чі Майстра Мой Лін-Шина ❈


❈ Духовний Наставник Майстра Мой Лін-Шина ❈

 

На світлині: Вчитель Муй Мін-То і Пані Сіу-Лан Кван в храмі Фанг Лой Кок. Муй Мін-То був засновником храму. (Фото Френка Леннона / газета "Toronto Star"). Матеріал з ресурсу Getty Images.


Муй Мін-То - даоський священик. Разом із ним Майстер Moй Лін-Шин і пані Танг Єун Мей заснували Fung Loy Kok на базі Інституту Yuen Yuen у Гонконгу в 1968 році. У 1981 Муй Мін-То приїхав до Канади де провів відкрите заняття з медитації. Він відвідував Канаду ще раз пізніше, на святкування відкриття Fung Loy Kok.  Вважають, що Муй Мін-То був духовним Наставником Майстра Мой Лін-Шина. 


На світлині: Мой Лін-Шин і Муй Мін-То на відкритті інституту Фанг Лой Кок

Розпочніть вивчати Тай Чі і Лок Хап вже сьогодні!

Earth 土