Львівське Товариство Тай Чі і Лок Хап

❈ Що таке Тай Чі і Лок Хап? ❈

Ця невелика стаття не претендує на енциклопедичність і є дуже коротким та поверхневим оглядом Внутрішніх Мистецтв Тай Чі і Лок Хап Ба Фа в інтерпретації нашого Вчителя - Майстра Мой Лін-Шина.

Комплекс Тай Чі можна віднести до одного з видів лікувальної гімнастики, хоча насправді - це один з видів бойового мистецтва. Зародилося Тай Чі в стародавньому Китаї.  Тай Чі - це комплекс повільних плавних рухів, шляхом повторення яких досягається розслаблення м'язів, знімається напруга, заспокоюються розум та емоції. Плавні, спокійні рухи Тай Чі покращують кровообіг, розслабляють нервову систему, зміцнюють судини, покращують координацію рухів та рівновагу. Коли людина виконує вправи, її розум концентрується на правильному виконанні рухів, а всі тривожні і неприємні думки зникають. Це  своєрідна медитація в русі.  Тай Чі - це найбільш гармонійний фітнес сьогодення.

Згідно з давнім китайским вченням, в тілі людини тече енергія Ци (інші назви - Чі, Qi). Захворювання людського організму обумовлені блокуванням потоку Ци. Коли людина врівноважується, заспокоюється і розслабляється, завдяки заняттям Тай Чі, енергетичний баланс відновлюється і хвороби відступають. Тай Чі є гармонією енергій Інь і Янь, тобто спокою та активності. Коли вправи Тай Чі виконують Майстри, це нагадує неймовірний танок, всі рухи якого плавно перетікають з одного в другий.

Під час виконання вправ Тай Чі важливо дотримуватися рівного, спокійного темпу рухів, необхідно постійно зберігати рівновагу тіла, оскільки практично весь комплекс ви будете переносити вагу тіла, стоячи поперемінно то на одній, то на другій нозі. Всі рухи мають малу амплітуду. Одне із завдань Тай Чі - досягнення балансу між верхньою і нижньою частиною тіла. Нахили і повороти підкоряються принципу кругового руху, все тіло повинно рухатися, як єдине ціле. Хребет, м'язи, коліна мають бути розслабленими. Дихання повинно бути спокійним і вільним.  Під час виконання рухів, можна, наприклад  уявляти, що Ви пливете в потоці енергії. Враховуючи те, що в Тай Чі всі вправи прості у виконанні, а темп повільний, ця гімнастика дуже підходить для літніх людей, а також  для людей з обмеженими фізичними можливостями. 

Наша форма Тай Чі - це рухи, що лікують тіло та врівноважують емоційний стан. Форма заснована на традиційному комплексі стиля Ян 108 -рухів, модифікованому нашим Вчителем, Мой Лін-Шином. Майстер Мой адаптував комплекс, додавши більше поворотів і розтягувань, для делікатного та поступового відкриття суглобів і масажу внутрішніх органів своїх учнів. Майстер Мой також запозичив окремі засади з внутрішніх мистецтв Лок Хап Ба Фа, Ксінг Ї, Багуа і додав елементи з практики даоського та буддійського цигуну. Таким чином йому вдалось значно трансформувати широко відому форму Тай Чі 108 рухів сім'ї Ян. Комплекс Тай Чі Майстра Мой Лін-Шина не є бойовим мистецтвом. Форма Тай Чі Ян тут використовується суто в якості транспортного каркасу, для заповнення його більш фундаментальними та складними принципами внутрішнього мистецтва, що походять з Йі Кван і Лок Хап Ба ФA.

Навчання проводиться поетапно. Початківці вивчають фактично схему комплексу. Наступний етап - вивчення комплексу спочатку на ускладненому рівні, потім знову спочатку на ще більш складнішому і так далі. Якщо на першому етапі початківці засвоюють основи Тай Чі, навчаються рухатись зі  збереженням рівноваги та структури тіла, то на наступних етапах викладаються принципи та закономірності, спільні для всіх рухів. Навчання концентрується на глибшому розслабленні внутрішньої структури організму, відкритті суглобів та зв'язок для вільного протікання енергії. По мірі просування учнів навчання стає більш індивідуальним, оскільки на цьому етапі учні потребують індивідуальних поправок.

Комплекс Лок Хап Ба Фа (скорочено Лок Хап), якому навчав Майстер Мой Лін-Шин, принципово подібний до Тай Чі вид внутрішнього давнього китайського мистецтва. Але це більш складний та більш потужний інструмент оздоровлення тіла та духовного розвитку, аніж Тай Чі.  Комплекс рухів Лок Хап вимагає більшої підготовки тіла та розуму. Майстер Мой рекомендував починати займатись Лок Хап вже після декількох років занять Тай Чі. Він часто казав: "Якщо Тай Чі можна порівняти зі звичайним, повсякденним автомобілем, то Лок Хап - це потужний Мустанг або розкішний лімузин Кадиллак серед Внутрішніх Мистецтв". Він мав на увазі, що початківцеві спочатку потрібно навчитись водити простіший автомобіль, а вже потім пробувати водити щось більш потужне й коштовне. Комплекс Лок Хап Ба Фа вимагає більшого ступеню гнучкості, еластичності та розслаблення тіла, його готовності до складніших навантажень. Йдеться  про більший кут обертання хребта, повні оберти передпліччя, інтенсивніше розтягання зв'язок, так зване "відкривання" суглобів і таке інше. Крім того потрібна й певна натренованість, гнучкість усвідомлення, звичка мозку до формування чіткого наміру скоординовано керувати тілом, використовуючи більш складні та чисельні засади Лок Хап. Комплекс з 66 рухів достатньо складний для вивчення. Однак, вже у 80-х роках Майстер Мой модифікував Лок Хап Ба Фа, дещо спростивши складні моменти і кардинально змінив свій підхід до навчання. Починаючи з середини 80-х років він викладав Лок Хап для звичайних учнів, не чекаючи, як раніше, певного просування учня в Тай Чі. Справа в тому, що Вчителі Лок Хап давно помітили: практика цього Мистецтва дає скорше і потужніше покращення здоров'я, ніж Тай Чі. Лок Хап Ба Фа швидше відкриває внутрішні канали в організмі людини, що дозволяє успішно відновлювати функції внутрішніх органів.

Члени Міжнародної Асоціації Тай Чі і Лок Хап (IATLA) відкрито пропонують форму Лок Хап Майстра Моя всім любителям фітнесу з невеликим досвідом і базовою підготовкою в Тай Чі.

***

Лок Хап Ба Фа приблизно перекладається як "Шість Гармоній (взаємодій) і Вісім Методів"

Шість Гармоній:

Тіло з Розумом
Розум з Наміром
Намір з Чі
Чі з Духом
Дух з Рухом
Рух з Порожнечею

Вісім Методів:

氣 QI: Чі
骨 GU: Кістка
形 XING: Форма
隨 SUI: Слідування
提 TI: Підйом
還 HUAN: Обертання
勒 LE: Збереження
伏 FU: Приховування

Лок Хап Ба Фа (Люхебафа) ще називають Стилем Води, Водяним Боксом (Шуйцюань, Water Boxing). Історія походження нашої форми Лок Хап Ба Фа 


Даоський мудрець Чен Туан (Chen Tuan, 陳 摶), також відомий, як Чен Ксіїі (Chen Xīyi 希夷) жив за часів династії Сун. Саме йому часто приписують походження і розвиток Лок Хап Ба Фа (Люхебафа, Liuhebafa, 六合八法 ). Він був пов'язаний з даоським монастирем Хуашань на горі Хуа в провінції Шеньсі.  

Чен Туан (Chen Tuan, 陳 摶)

Форму Лок Хап, що мала назву Чжу Чжи (築 基) наприкінці 1930-х років в Шанхаї і Нанкіні викладав Ву Йі Хуей (1887-1958). Навчав відкрито і, практично, всіх бажаючих. Кажуть, що він навчився мистецтву Лок Хап від трьох вчителів: Ян Гуосіна, Чень Гуанді (який навчався мистецтву у ченця Да Юаня та даоса Лі Чан) і Чень Хелу.

Багато з учнів Ву Йі Хуея вже мали досвід інших бойових мистецтв і змінювали форму, щоб об'єднати її зі своїми знаннями. Це одне з кількох пояснень схожості Лок Хап з іншими бойовими мистецтвами, такими як Ксінг Йі Кван, Багуаджан, Тай Чі та Йі Кван. Майстер Ву був першим, хто ознайомив широку публіку з Лок Хап.


Ву Йі Хуей (1887-1958)


Добре відомо про двох основних учнів майстра Ву. Це були Леунг Цзе Пенг (1900 - 1974)  та Чен Йі Рен (Chan Yik Yan - 1909-1961). Вони переїхали до Гонконгу в 1949 році. Майстер Чен Йі Рен  був одним з найбільш відомих популяризаторів Лок Хап. Він ввів до цього Мистецтва сотні людей. У нього було два десятки сильних учнів. Він створив свій стиль Hua Yue Xin Yi Liu He Ba Fa.Майстерності Тай Чі і Лок Хап Ба Фа Майстра Мой Лін-Шина навчав Леунг Цзе Пенг і його учень Сан Ді. 

Леунг Цзе Пенг навчав Тай Чі і Лок Хап Ба Фа та інших бойових мистецтв в Гонконзі. Він був широко відомим і його дуже поважали за його здібності та майстерність. Moй Лін-Шин і Сан Ді були його учнями. Сан Ді (1917-1999) був першим учнем Майстра Леунг Цзе Пенга. Судячи по всьому, Мой Лін-Шин прийшов набагато пізніше, ніж Сан Ді, хоча точні дати початку їх навчання невідомі. Мой Лін-Шин дуже тепло згадував свого Вчителя. Через багато років Майстер Мой відкрив на американському континенті Академію Лок Хап в 1989 році та назвав її на честь Леунг Цзе Пенга (Gei Pang Lok Hup Academy).


Леунг Тзе ПенгСан Ді (1917-1999) був першим учнем Майстра Леунга. 

Після смерті Леунга в 1974 році, Майстер Moй і Сан Ді продовжували працювати разом, коли Мой Лін-Шин відвідував Гонконг. Сан Ді був дуже відомий в Гонконзі як досвідчений майстер Сінг Йі Кван і багато хто пам'ятає його як непереможного Чемпіона, Майстра зі штовхання рук (Туй шоу).
Майстер Сан Ді і Мой Лін-Шин


Оздоровчі та мотивуючі властивості практики Тай Чі

Комплекс Тай Чі Майстра Моя це послідовність м'яких, плавних та повільних природних рухів. Якщо вправлятись часто та регулярно, цей комплекс фізичних вправ починає м'яко, але потужно впливати на стан всього організму, за рахунок зниження напруги, заспокоєння розуму та зняття стресу. Значно збільшується міцність та гнучкість всього тіла. Покращується рівновага. Вправи не вимагають надмірних зусиль. З часом Ви помітите, що Ваші здоров'я та якість життя, значно покращилися. Ці, традиційні в Китаї, прості та приємні для виконання вправи стають популярними в усьому світі, завдяки неймовірному оздоровчому ефекту. Регулярні заняття призведуть до нормалізації тиску, збільшать рухливість суглобів, допоможуть запобігти остеопорозу, зменшать ризик переломів кісток під час падіння і зроблять сильнішими ваші м'язи. До того ж, в Тай Чі важлива не стільки фізична сила, скільки уява. Займаючись Тай Чі , людина отримує додаткову енергію, в неї поліпшується постава, зміцнюється мускулатура. Завдяки тому, що система навчання Тай Чі включає в себе медитації, розвиток свідомості, вона дозволяє людині відчувати себе в гармонії з природою, встановити тісніший контакт з навколишнім світом, відновлює зв'язок свідомості з підсвідомістю.

Рухи Тай Чі навчають все наше тіло працювати скоординовано, вони об'єднують зв'язки, фасції, сухожилля і м'язи, чим покращують рівновагу та міцність структури тіла. Під дією рухів Тай Чі, сполучні тканини, суглоби, кістки і система циркуляції рідких середовищ тіла перебудовуються та відновлюють належне функціонування організму в якості цілісної системи. Основна мета Тай Чі - це сприяння релаксації тіла і заспокоєнню розуму, шляхом зосередження уваги на точному виконанні вправ і спостереженні за їх послідовністю. Тай Чі поступово виправляє також структуру скелетних рухів через делікатну, але інтенсивну роботу хребта. М'яка дія спеціальної послідовності мікро-скручувань і мікро-розтягувань окремих частин тіла призводить до поступового відновлення роботи хребта і оздоровлення сегментарних нервів, що відповідають за нормальне функціонування внутрішніх органів. Тай Чі корисне для людей будь-якого віку та фізичного стану.

Люди, що займаються Тай Чі часто помічають більш глибокий сон, спокій протягом дня і загальне відчуття благополуччя, покращення настрою а також, що важливо, відновлення мотивації до життя.  Багато людей повідомляють про значне покращення під час болю і запалень, пов'язаних з артритом, фіброміалгією, астмою і малорухомістю суглобів.


❈ Що дає регулярна практика Тай Чі та Лок Хап? 

 • Покращення роботи серцево-судинної системи;
 • Покращення роботи імунної системи;
 • Зменшення болю та напруги;
 • Покращення балансу, гнучкості і координації рухів тіла;
 • Збільшення щільності кісткової тканини;
 • Покращення сили м'язів;
 • Підвищену енергію, витривалість і спритність;
 • Покращення когнітивних функцій, здатності до концентрації та пам'яті;
 • Почуття благополуччя,  задоволення від життя та позитивної мотивації;
 • Покращення сну, емоційного стану, загальне заспокоєння нервової системи;
 • Зниження стресу і тривоги, підвищена здатність до розслаблення; 
 • Позитивний вплив на творчі здібності та швидкість реакції;
 • Покращення постави та зовнішнього вигляду в цілому.


Для підтримання свого здоров'я достатньо відвідувати заняття один-два рази на тиждень. Ви відчуєте позитивні зміни якості сну і покращення кровообігу в стопах і долонях. Ваш емоційний стан вирівняється.  

Якщо ви маєте певні проблеми зі здоров'ям, потрібно займатись більше. Для покращення здоров'я добре практикувати два-три рази на тиждень (в тому числі вдома). Ви помітите, що ваш розум став гострішим, у вас більше сил для виконання повсякденних справ, у вас з'являться апетит і міцний сон. Значно зміниться в кращу сторону стан ваших суглобів, вони працюватимуть як в молодості. 

Якщо ж ви вже стикнулись з важкими хворобами і хочете відновити втрачене здоров'я, маєте тренуватись щодня по 1-2 години вдома або на заняттях. Ви будете здивовані, наскільки покращиться ваш фізичний і психічний стан вже за два-три місяці щоденної практики. Головне - це умовити себе займатись щодня попри будь-які обставини. Це не просто, але цілком можливо. Важливу роль також грає структура тіла та правильне виконання рухів під час ваших занять. Тому варто відвідувати заняття якомога частіше. Інструктори виправлять ваші помилки і оздоровлення стане  більш швидким та ефективним.

Тай Чі дозволяє тілу природним способом омолоджувати себе. Справа в тому, що під час практики Тай Чі ваші мязи і сухожилля поперемінно скорочуються і розтягуються. Поступово м'язи та сухожилля стають еластичнішими, а суглоби стають більш "відкритими". Цей процес дає змогу крові просуватись по судинах більш вільно, легше і повніше, без перешкод. Таким чином покращується циркуляція рідин в організмі, що в свою чергу призводить до омолодження всього тіла абсолютно природним шляхом. Коли покращується кровообіг, лімфатична, нервова і травна системи працюють краще. 

П'ять засад Форми Тай Чі Майстра Мой Лін-Шина"Вісім Небесних Чеснот" від Пана Моя

Люди, що практикують оздоровчі Мистецтва суто як гімнастику для тіла, в певний момент стикаються з помітним гальмуванням, або ж, із повною зупинкою процесу оздоровлення. В більшості випадків це пов'язано з тим, що внутрішні Мистецтва мають дві половини - це вправи і тренування для тіла та практики для Розуму і Духу. Якщо людина розвиває тіло, нехтуючи духовним розвитком, порушується баланс між внутрішнім та зовнішнім. Недостойна поведінка є однією з форм неправди. Тому тіло відповідає на злість та неправду розладами і хворобами. Тут можна згадати, що саме на яскравій реакції тіла на неправду засновано принцип роботи так званого «детектора брехні».  Якщо ви практикуватимете фізичні вправи та додасте до цього дотримання етичних норм у повсякденному житті, ваше здоров'я і емоційний баланс повернуться до вас набагато швидше.  

Для гармонійного розвитку тіла і Духу потрібне заспокоєння емоцій, виважена оцінка та корегування своїх повсякденних вчинків відповідно до цілісної системи етичних норм поведінки.  Такі системи існують в Біблії, Корані та інших релігійних текстах. Одним з прикладів такої етичної системи є китайський текст «Вісім небесних чеснот». Вчені приписують походження поняття «Вісім Чеснот» рядкам з «Книги Просвітлення» Імператора-Мудреця Гуана: «Саме через Синівське Благочестя, Братську Злагоду, Відданість, Надійність, Пристойність, Жертовність, Честь та Сором ми стаємо людьми повною мірою».

Практика з дотримання Чеснот - це невід'ємна частина навчання в Конфуціанстві. Інші духовні вчення китайської культури дають дуже подібні рекомендації, як нам потрібно себе поводити. Даосизм говорить про П'ять Окрас (людського характеру): Доброту, Належну Поведінку, Пристойність, Мудрість та Надійність. В Буддизмі викладено П'ять Повчань: «не вбивай; не кради та не грабуй; не чини перелюбу; не бреши; не вживай спиртного». Всі заповіді служать єдиній меті: допомогти нам приборкати своє серце і піднятися над нашим мирським єством; всі вони, - шляхи до просвітлення. 

Звичайно, поняття «Внутрішні Мистецтва» ширше за баланс фізичного та духовного аспектів, але нехтування цією частиною практики часто стає значною проблемою для учнів.


1. СИНІВСЬКЕ БЛАГОЧЕСТЯ

Наповнена благоговінням та любов'ю турбота про наших батьків - вчителів - старших

Що таке синівське благочестя? Існує багато проявів синівського благочестя. Найголовніший з них - це шанувати батька і матір та дбати про їх потреби. Під «шануванням» слід розуміти добру поведінку та уникнення вчинків, які могли б зганьбити батьків чи засмутити їх. Вам потрібно наполегливо працювати на благо родини. Вам необхідно бути ощадливим і не розтрачувати ресурси родини. Брати та сестри повинні жити у злагоді. Тому у відносинах з іншими слід бути чесними та щирими. Не брешіть. В усіх своїх вчинках будьте смиренними, будьте ввічливими й уважними до інших; володійте собою та утримуйтесь від ганебних думок і вчинків. Для досягнення всього цього необхідно присвятити себе синівському благочестю. Вам, також, потрібно піклуватись про добробут батьків. У ваших батьків є три найважливіші потреби, про які вам необхідно подбати. По-перше, ви повинні забезпечити їх продовольством та одягом. По-друге, у разі хвороби - взяти на себе відповідальність і наглядати за ними до повного одужання. По-третє, коли вони помруть - забезпечити їм належне поховання та доглядати за їх могилами. Як син або донька, незалежно від того, багаті ви чи бідні, незалежно від вашої професії, від того, одружені ви чи ні, чи маєте дітей, якщо ви зможете самовіддано та щиро виконувати ці три дії, - ваші батьки будуть щасливі, поки вони живі та спочиватимуть у мирі, коли помруть. Батьки піклувались про вас не заради корисливих інтересів. Ваша мати виношувала вас в своєму лоні дев'ять місяців та безперервно доглядала вас перших три роки. Поки ви росли, батьки постійно давали вам все, чого ви потребували. Ви зобов'язані висловити їм свою вдячність проявами синівського благочестя. Синівське благочестя має багато аспектів. Допоки у дотримання кожного з цих аспектів вкладається все ваше серце, чеснота виконується. Що б ви не робили для своїх батьків, робіть це добровільно та щиро.

2. БРАТСЬКА ЗЛАГОДА

Жити в мирі, як брати і сестри - Повага до інших

Що таке братська злагода? Існує два аспекти братської злагоди. Перший стосується наших відносин з людьми за межами наших сімей. По відношенню до старших, ви повинні бути шанобливими. Не будьте зарозумілими. От і все, що мається на увазі під «злагодою» між усіма людьми. Другий аспект злагоди стосується відносин з братами і сестрами в наших родинах. Незалежно від того, чи разом живуть брати і сестри, чи спільні в них мати та батько, старший повинен любити молодших, а молодші повинні поважати старших. Піклуючись про батьків, ви не повинні розподіляти обов'язків між братами та сестрами. Ви не повинні навіть подумки зазіхати на багатство і власність ваших батьків. Якщо старші брат або сестра неправі в своїх діях, молодші повинні смиренно дати старшим пораду. Якщо ж неправі молодші брат або сестра, старші повинні терпляче повчати їх. Вчиняючи так, брати та сестри будуть жити в злагоді між собою. Слухання пліток, тримання в собі дрібних образ, егоїстичне накопичування більшої, аніж законно належної вам частки сімейних ресурсів, звинувачування батьків в тому, що вони більше люблять когось одного з дітей, коли ви не праві, - все це призводить до дисгармонії між братами та сестрами. Коли виникають проблеми, брати і сестри повинні зібратися разом, щоб обговорити та вирішити їх, уникаючи недобрих почуттів. Вихід за межі родини, спілкування з правопорушниками, ставлення до них як до братів і сестер, не приділяючи уваги своїй сім'ї, це спотворене розуміння братської злагоди. Подібні дії можуть призвести тільки до поганого кінця як для вас, так і для інших людей.

 3. ВІДДАНІСТЬ 

Лояльність - Вірність - Зобов'язання

Що таке відданість? Назва цієї чесноти китайською буквально означає "Центр серця". Всім відомо, що не корумпований чиновник, який присвятив себе виконанню своїх обов'язків, є вірним і відданим чиновником. Відданість - чеснота не тільки для державних чиновників. Це чеснота, яку повинна мати кожна людина. Незалежно від того, чим ви зайняті, будь то сільське господарство, торгівля, промисловість чи щось інше, ви повинні докласти величезних зусиль, щоб бути відданими та чесними в усіх ваших стосунках. Це відданість. В громадських чи особистих справах, незалежно від кількості труднощів та зусиль, діючи відкрито чи таємно, ви повинні бути чесними, працелюбними, і присвятити себе турботі про інших. А якщо продавець торгує нечесно, якщо робітник - недбалий ледар, якщо фермер не хоче наполегливо працювати, якщо вчений не прагне знань й виказує презирство та дріб'язковість в своїх викладках, якщо державні чиновники корумповані та зловживають своєю владою, - це не відданість. На людей, яким не знайома відданість, чекає поразка. Вони будуть забуті. Коли вони потребуватимуть допомоги, інші люди будуть відмовлятися допомагати їм. Для них не буде місця в цьому світі.

4. НАДІЙНІСТЬ

Щирість - Чесність - Вірність своїм обіцянкам

Що таке надійність? Ця чеснота включає в себе чесність, довіру і щирість. Ваші слова та ваші дії повинні бути чесними. Не перебільшуйте, не брешіть. Якщо ви дали обіцянку іншим людям, ви повинні бути вірним своєму слову. Дотримуйтесь вчень мудреців. Довіряйте їх прикладу та навчайтеся у них. Якщо у вас виникають будь-які підозри стосовно авторитетності їх дій, - ви недовірлива людина. Незалежно від вашої попередньої репутації, якщо ви постійно брешете, говорите одне, а робите інше, в очах інших ви станете людиною, якій не варто довіряти. Якщо ваші нечесні, нещирі та ненадійні вчинки стануть відомими, ніхто більше не буде довіряти вам та допомагати вам у ваших громадських або приватних справах. Без підтримки з боку інших людей ви не зможете нічого зробити. Без довіри зі сторони інших ви дійдете до загибелі. Для багатого чи бідного, вченого чи селянина, працівника або торговця, репутація надійності настільки ж цінна, як чистий нефрит та золото. Воістину, ніхто не повинен жити без такої репутації.

5. ПРИСТОЙНІСТЬ

Чемність - Ввічливість - Етикет - Гарні манери

Що таке пристойність? Пристойність це чеснота, яка охоплює багато видів діяльності. Всю класичну для Конфуціанства «Книгу Церемоній» присвячено обговоренню пристойності, і ще там сказано, що дане обговорення не охоплює усіх аспектів чесноти. В повній мірі сенс пристойності не може бути розкритим і тут. Можна тільки коротко зупинитись на найбільш важливих аспектах цієї чесноти. Пристойність включає в себе добру поведінку, гарні манери та ввічливість. Виявляючи повагу до небес і землі, батьків та вчителів, господарів і гостей, уважно стежте за своєю поведінкою та манерами. Ви повинні бути ввічливими та добре вихованими. Вставайте, коли ви повинні стояти. Сідайте, коли ви повинні сидіти. Говоріть, коли настане ваша черга. Поводьтесь правильно. Не будьте легковажними, нешанобливими чи злими. Це те, що вважають пристойністю. На банкетах та зустрічах, чоловіки і жінки повинні поводитися шанобливо. Дядьки, тітки, брати, швагри, сестри та зовиці не повинні підвищувати голосу, дражнити одне одного, фліртувати між собою, або забувати про поведінку, відповідну до їх положення в сім'ї. Це є пристойністю. Якщо ви неповажливі до ваших старших, якщо ви вибираєте сварки і бійки, граєте в найрозумнішого, любите сваритися з іншими через дрібниці, - ви втратили всяке почуття пристойності. Мало того, що люди говоритимуть погано про вас, навіть ваших батьків можуть звинуватити у вашій поганій поведінці.

6. ЖЕРТОВНІСТЬ 

Мужність робити те, що правильно - Чистота серця і мети - Самовідданість

Що таке жертовність? Жертовність включає в себе перевірку свого сумління та виконання своїх обов'язків, без вагань, не чекаючи поки інші зроблять ваші справи за вас, не сподіваючись на винагороду, не рахуючи труднощів та витрачених зусиль. Коли ви самовіддано працюєте для вашої країни, допомагаєте полегшити страждання у світі, віддаєте частку своїх сімейних ресурсів, щоб допомогти вашим братам, сестрам та родичам, - це жертовність. Коли ви дотримуєтеся ваших чеснот, надаєте допомогу дітям-сиротам і вдовицям, даєте бідним, - це також жертовність. Однак, якщо ви крадете, грабуєте, граєте в азартні ігри, берете участь у нечесних діях, схиляєте молодих людей до шкідливих звичок, обманюєте у справах бізнесу, та працюєте тільки заради грошей чи іншої особистої вигоди, ви відмовилися від чесноти жертовності. Практика жертовності, також, включає в себе відмову від особистої вигоди і дотримання чеснот відданості, надійності та гідності. Ми повинні принести в жертву власні інтереси, і навіть наше життя, щоб виконати обіцянки, які ми дали іншим людям, для забезпечення того, щоб наші дії були благородними та чесними. Жертовність також означає допомогу іншим, незалежно від того, що вони зробили для вас. Це означає, що ви повинні в першу чергу проявити вдячність за добрі справи, які зробили для вас інші люди. Якщо ви не цінуєте надану вам допомогу, та відплачуєте злом за добро, то ви забули, що означає платити добром за добро. Якщо ви не можете навіть відповісти доброю справою за добро, що зробили для вас, то як ви зможете виконувати щось, в майбутньому, самовіддано, без очікування винагороди? Якщо ви не готові до жертовності, це не доведе вас до доброго кінця.

7. ЧЕСТЬ

Чесність - Непідкупність - Володіння тільки тим, що ви заслужили своєю працею

Що таке честь? В основі честі лежать поміркованість та чисте, відкрите серце. Якщо щось вам не належить, ви не повинні цього бажати або привласнювати його. Навіть, якщо щось по праву належить вам, ви повинні спочатку з'ясувати, чи не буде заподіяно шкоди іншим, якщо ви це отримаєте. Беріть щось тільки в тому випадку, якщо це не завдає шкоди та болю іншим. Щоб ви не робили, дійте згідно зі своєю совістю. Якщо ви зможете розрізняти свої бажання та брати тільки те, на що маєте право, тоді ви будете ощадливими в тому, чим володієте та проявите належну турботу про потреби інших. Знайте межі власних можливостей. Якщо ви збираєтесь витрачати більше, ніж ви можете собі дозволити, то у вас буде спокуса вдатися до безчесних дій для досягнення своїх цілей. Жадібність та безчестя йдуть рука об руку. Будьте задоволені тим, що маєте, не бажайте багатства, накопиченого безчесними діями. Стародавні мудреці жили простим життям та володіли всією мудрістю світу. Якщо Ви не будете зловживати сексом та приймати наркотики, якщо ви не гратимете в азартні ігри, ваше серце й тіло будуть чистими, а ви будете благородною людиною. Подивіться на корумпованих урядових чиновників, на жадібних багатих людей, які експлуатують бідних та приятелюють з вбивцями та злодіями, на людей, які будуть вдаватись до будь-яких безчесних дій, щоб розбагатіти. Замість того, щоб жити достойно, вони розбивають сім'ї, доводять до банкрутства чужий бізнес, заради отримання хоч якого прибутку або недовгого задоволення. Вони хочуть мати все, але речі отримані безчесним шляхом, таким саме шляхом будуть втрачені. Вони не знають, що безчесні дії приведуть їх лише до поганого кінця.

8. ПОЧУТТЯ СОРОМУ

Сумлінність- Усвідомити ганебну дію та уникати її

Що означає мати почуття сорому? Пізнання сорому походить від усвідомлення наслідків не доброчесних вчинків. Зрозуміти цю чесноту можна через посилання на інші сім чеснот. Пізнати сором означає дізнатись, які саме вчинки не є доброчесними та не робити їх. Вчинки без сорому несуть в собі зневагу до синівського благочестя, що зганьбить ваших батьків; дисгармонію між братами та сестрами, що дозволить чужим людям скористатись з цього; недостатню відданість або надійність, що змусить інших людей зненавидіти вас; нездатність тримати своє слово, що призведе до втрати довіри. Хіба це не ганебні вчинки? Зневага до пристойності; скнарість та дріб'язковість; користолюбство; безчесно отримані гроші, приведуть вас до того, що інші будуть ображати вас в обличчя та насміхатися з вас за вашою спиною; хіба ж, це не ганебні вчинки? Якщо ви діятимете без сорому у своєму житті, ви зруйнуєте не тільки свій добробут, але й добробут ваших нащадків. Що стосується приятелювання зі вбивцями та іншими злочинцями, зловживання наркотиками та сексуальними стосунками, недбалого ставлення до сімейного майна, нехтування потребами вашої родини, це, знову-таки, ганебні дії. Наслідком дій без почуття сорому стане повна ганьба. Тоді вже, для вас не буде жодного зла, яке ви не змогли б вчинити. Якщо ж ви хочете зберегти свою гідність, як можна обійтися без почуття сорому?


❈ Духовний Наставник Майстра Мой Лін-Шина

 

На фотографії Вчитель Муй Мін-То і Пані Сіу-Лан Кван в храмі Фанг Лой Кок. Муй Мін-То був засновником храму. (Фото Френка Леннона / газета "Toronto Star"). Фото з ресурсу Getty Images.

Муй Мин-То - даоський священик, з яким Майстер Moй Лін-Шин і пані Танг Єун Мей заснували Fung Loy Kok на базі Інституту Yuen Yuen у Гонконгу в 1968 році. У 1981 Муй Мин-То приїхав до Канади де провів відкрите заняття з медитації. Він відвідував Канаду ще раз пізніше але виглядав вже дуже старим. Невідомо чи він ще живий. Його вважають духовним Наставником Майстра Мой Лін-Шина. Широкому загалу практично нічого не відомо про життя Муй Мін-То.


六合八法

❈ Лок Хап Ба Фа - Назви рухів 1-ї частини форми 66 


1. Зупинити візок аби запитати дорогу

2. Утримати коня на скелі (над урвищем)

3. Закрити двері та випхати місяць

4. Розвести хмари та побачити сонце

5. Утримати коня на скелі (над урвищем)

6. Обрати зірку аби з неї перевести очі на Північну Зірку

7. Гуси літають парами

8. Закрити двері та випхати місяць

9. Самотній гусак залишає зграю

10. Дикий кінь наздоганяє вітер

11. Вода, що тече, ніколи не зупиняється

12. Тигр, що крадеться, прислухається до вітру

13. Здійняти галас на сході та вдарити на заході

14 Зелений дракон випускає пазури

15. Золота пілюля формується після дев'яти обертів

16. Розвести хмари та побачити сонце

17. Пхати човен за течією

18. Розгніваний кінь повертає голову

19. Квітка падає на чорнильницю

20. Висока гора та потік води

21. Дитина приносить листа

22. Дроворуб несе колоди

23. Янгол вказує на зірки

24. П'ять хмар тримають сонце

25. Підтримати небо і накрити землю

26. Ластівка п'є воду

27. Ранкове сонце - сяйво наповнює воду

28. Перехоплення та подвійне натискання

29. Лагідний вітерець здіймає листя

30. Ластівка несе пісок

31. Мавпа зриває плід

❈ Назви 108-ми рухів комплексу Тай Чі 

 


1. Початок Тай Чі.
2. Схопити птаха за хвіст (ліворуч).
3. Схопити птаха за хвіст.
4. Прямий батіг.
5. Підняти руки і встати.
6. Білий журавель розправляє крила.
7. Почистити коліно
8. Грати на пібі (кітайська гітара).
9. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вліво).
10. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вправо).
11. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вліво).
12. Грати на пібі.
13. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вліво).
14. Рубанути кулаком.
15. Крок вперед, рубанути кулаком.
16. Уявно закрити вхід.
17. Дон Ю. Схрестити руки.
18. Перенести тигра на гору.
19. Косий батіг.
20. Кулак підвести під лікоть.
21. Крок назад і відштовхнути мавпу (вправо).
22. Крок назад і відштовхнути мавпу (вліво).
23. Крок назад і відштовхнути мавпу (вправо).
24. Діагональний політ.
25. Встати і підняти руки.
26. Білий журавель розправляє крила.
27. Торкнути коліно.
28. Встромити голку в морське дно.
29. Рух руками як віялом.
30. Повернутися та рубанути кулаком.
31. Крок вперед, відбити та вдарити кулаком.
32. Крок вперед, схопити птаха за хвіст.
33. Прямий батіг.
34. Рух руками ніби розганяючи хмари (5 разів).
35. Прямий батіг.
36. Потягнутися та погладити коня.
37. Відвести праву ногу.
38. Відвести ліву ногу.
39. Повернутися та копнути п'яткою.
40. Торкнути коліно, повернутися на п'ятці (вліво).
41. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вправо).
42. Крок вперед і вдарити кулаком вниз.
43. Повернутися та рубанути кулаком.
44. Крок вперед, відбити та вдарити кулаком.
45. Копнути правою ногою.
46. Вдарити тигра (ліворуч).
47. Вдарити тигра (праворуч).
48. Копнути правою ногою.
49. Вдарити вуха противника кулаками.
50. Копнути лівою ногою.
51. Повернутися і копнути правою ногою.
52. Рубанути кулаком.
53. Крок вперед, відбити та вдарити кулаком.
54. Уявно закрити вхід.


55. Дон Ю. Схрестити руки.
56. Перенести тигра на гору.
57. Горизонтальний батіг .
58. Розчесати гриву дикого коня (вправо).
59. Розчесати гриву дикого коня (вліво).
60. Розчесати гриву дикого коня (вправо).
61. Розчесати гриву дикого коня (вліво).
62. Розчесати гриву дикого коня (вправо).
63. Схопити птаха за хвіст (ліворуч).
64. Крок вперед і схопити птаха за хвіст.
65. Прямий батіг.
66. Молода дівчина працює з човником (вліво).
67. Молода дівчина працює з човником (вправо).
68. Молода дівчина працює з човником (вліво).
69. Молода дівчина працює з човником (вправо).
70. Схопити птаха за хвіст (ліворуч).
71. Крок вперед і схопити птаха за хвіст.
72. Прямий батіг.
73. Рух руками ніби розганяючи хмари (7 разів).
74. Прямий батіг.
75. Проповзти низько, подібно вужу.
76. Золотий півень стоїть на одній нозі (лівій).
77. Золотий півень стоїть на одній нозі (правій).
78. Крок назад і відштовхнути мавпу (вправо).
79. Крок назад і відштовхнути мавпу (вліво).
80. Крок назад і відштовхнути мавпу (вправо).
81. Діагональний політ.
82 .Встати і підняти руки.
83. Білий журавель розправляє крила.
84. Почистити коліно.
85. Встромити голку в морське дно.
86. Рух руками наче віялом.
87. Повернутися, рубанути кулаком.
88. Крок вперед, відбити і вдарити кулаком.
89. Крок вперед і схопити птаха за хвіст.
90. Прямий батіг.
91. Рух руками наче розганяючи хмари (3 рази).
92. Прямий батіг.
93. Погладити коня
94. Схрестити руки і проткнути противника
95. Повернутися і копнути правою ногою
96. Рубанути кулаком
97. Почистити коліно і вдарити кулаком
98. Крок вперед і схопити птаха за хвіст
99. Прямий батіг.
100. Проповзти низько, подібно вужу.
101. Встати в напрямку 7 зірок/Велика Ведмедиця
102. Повернутися щоб сісти на тигра
103. Повернутися і ногою знести лотос
104. Застрелити тигра з луку
105. Рубанути кулаком
106. Крок вперед, відбити та вдарити кулаком
107. Уявно закрити вхід
108. Дон Ю. Схрестити руки. Закінчення Тай Чі

Розпочніть вивчати Тай Чі і Лок Хап вже сьогодні!