Львівське Товариство Тай Чі і Лок Хап


❈ Що таке Тай Чі і Лок Хап? ❈


Ця невелика стаття не претендує на енциклопедичність і є дуже коротким та поверхневим оглядом Внутрішніх Мистецтв Тай Чі і Лок Хап Ба Фа в інтерпретації нашого Вчителя - Майстра Мой Лін-Шина.


Комплекс Тай Чі можна віднести до одного з видів лікувальної гімнастики, хоча насправді - це один з видів бойового мистецтва. Зародилося Тай Чі в стародавньому Китаї.  Тай Чі - це комплекс повільних плавних рухів, шляхом повторення яких досягається розслаблення м'язів, знімається напруга, заспокоюються розум та емоції. Плавні, спокійні рухи Тай Чі покращують кровообіг, розслабляють нервову систему, зміцнюють судини, покращують координацію рухів та рівновагу. Коли людина виконує вправи, її розум концентрується на правильному виконанні рухів, а всі тривожні і неприємні думки зникають. Це  своєрідна медитація в русі.  Тай Чі - це найбільш гармонійний фітнес сьогодення.

Згідно з давнім китайским вченням, в тілі людини тече енергія Ци (інші назви - Чі, Qi). Захворювання людського організму обумовлені блокуванням потоку Ци. Коли людина врівноважується, заспокоюється і розслабляється, завдяки заняттям Тай Чі, енергетичний баланс відновлюється і хвороби відступають. Тай Чі є гармонією енергій Інь і Янь, тобто спокою та активності. Коли вправи Тай Чі виконують Майстри, це нагадує неймовірний танок, всі рухи якого плавно перетікають з одного в другий.

Під час виконання вправ Тай Чі важливо дотримуватися рівного, спокійного темпу рухів, необхідно постійно зберігати рівновагу тіла, оскільки практично весь комплекс ви будете переносити вагу тіла, стоячи поперемінно то на одній, то на другій нозі. Всі рухи мають малу амплітуду. Одне із завдань Тай Чі - досягнення балансу між верхньою і нижньою частиною тіла. Нахили і повороти підкоряються принципу кругового руху, все тіло повинно рухатися, як єдине ціле. Хребет, м'язи, коліна мають бути розслабленими. Дихання повинно бути спокійним і вільним.  Під час виконання рухів, можна, наприклад  уявляти, що Ви пливете в потоці енергії. Враховуючи те, що в Тай Чі всі вправи прості у виконанні, а темп повільний, ця гімнастика дуже підходить для літніх людей, а також  для людей з обмеженими фізичними можливостями. 


Наша форма Тай Чі - це рухи, що лікують тіло та врівноважують емоційний стан. Форма заснована на традиційному комплексі стиля Ян 108 -рухів, модифікованому нашим Вчителем, Мой Лін-Шином. Майстер Мой адаптував комплекс, додавши більше поворотів і розтягувань, для делікатного та поступового відкриття суглобів і масажу внутрішніх органів своїх учнів. Майстер Мой також запозичив окремі засади з внутрішніх мистецтв Лок Хап Ба Фа, Ксінг Ї, Багуа і додав елементи з практики даоського та буддійського цигуну. Таким чином йому вдалось значно трансформувати широко відому форму Тай Чі 108 рухів сім'ї Ян. Комплекс Тай Чі Майстра Мой Лін-Шина не є бойовим мистецтвом. Форма Тай Чі Ян тут використовується суто в якості транспортного каркасу, для заповнення його більш фундаментальними та складними принципами Внутрішніх Мистецтв, що походять з Йі Кван і Лок Хап Ба ФA.

Навчання проводиться поетапно. Початківці вивчають, фактично, схему комплексу. Наступний етап - вивчення комплексу спочатку на ускладненому рівні, потім знову з самого початку, на ще більш складному і так далі. Якщо на першому етапі початківці засвоюють основи Тай Чі, навчаються рухатись зі  збереженням рівноваги та структури тіла, то на наступних етапах викладаються принципи та закономірності, спільні для всіх рухів. Навчання концентрується на глибшому розслабленні внутрішньої структури організму, відкритті суглобів та зв'язок для вільного протікання енергії. По мірі просування учнів навчання стає більш індивідуальним, оскільки на цьому етапі учні потребують індивідуальних поправок.


Комплекс Лок Хап Ба Фа (скорочено Лок Хап), якому навчав Майстер Мой Лін-Шин, принципово подібний до Тай Чі вид внутрішнього давнього китайського мистецтва. Але це більш складний та більш потужний інструмент оздоровлення тіла та духовного розвитку, аніж Тай Чі.  Комплекс рухів Лок Хап вимагає більшої підготовки тіла та розуму. Майстер Мой рекомендував починати займатись Лок Хап вже після декількох років занять Тай Чі. Він часто казав: "Якщо Тай Чі можна порівняти зі звичайним, повсякденним автомобілем, то Лок Хап - це потужний Мустанг або розкішний лімузин Кадиллак серед Внутрішніх Мистецтв". Він мав на увазі, що початківцеві спочатку потрібно навчитись водити простіший автомобіль, а вже потім пробувати водити щось більш потужне й коштовне. Комплекс Лок Хап Ба Фа вимагає більшого ступеню гнучкості, еластичності та розслаблення тіла, його готовності до складніших навантажень. Йдеться  про більший кут обертання хребта, повні оберти передпліччя, інтенсивніше розтягання зв'язок, так зване "відкривання" суглобів і таке інше. Крім того потрібна й певна натренованість, гнучкість усвідомлення, звичка мозку до формування чіткого наміру скоординовано керувати тілом, використовуючи більш складні та чисельні засади Лок Хап. Комплекс з 66 рухів достатньо складний для вивчення. Однак, вже у 80-х роках Майстер Мой модифікував Лок Хап Ба Фа, дещо спростивши складні моменти і кардинально змінив свій підхід до навчання. Починаючи з середини 80-х років він викладав Лок Хап для звичайних учнів, не чекаючи, як раніше, певного просування учня в Тай Чі. Справа в тому, що Вчителі Лок Хап давно помітили: практика цього Мистецтва дає скорше і потужніше покращення здоров'я, ніж Тай Чі. Лок Хап Ба Фа швидше відкриває внутрішні канали в організмі людини, що дозволяє успішно відновлювати функції внутрішніх органів.

Члени Міжнародної Асоціації Тай Чі і Лок Хап (IATLA) відкрито пропонують форму Лок Хап Майстра Моя всім любителям фітнесу з невеликим досвідом і базовою підготовкою в Тай Чі.

***


Лок Хап Ба Фа приблизно перекладається як "Шість Гармоній (взаємодій) і Вісім Методів"

Шість Гармоній:

Тіло з Розумом
Розум з Наміром
Намір з Чі
Чі з Духом
Дух з Рухом
Рух з Порожнечею

Вісім Методів:

氣 QI: Чі
骨 GU: Кістка
形 XING: Форма
隨 SUI: Слідування
提 TI: Підйом
還 HUAN: Обертання
勒 LE: Збереження
伏 FU: Приховування

Лок Хап Ба Фа (Люхебафа) ще називають Стилем Води, Водяним Боксом (Шуйцюань, Water Boxing). 
❈ Історія походження нашої форми Лок Хап Ба Фа 


Даоський мудрець Чен Туан (Chen Tuan, 陳 摶), також відомий, як Чен Ксіїі (Chen Xīyi 希夷) жив за часів династії Сун. Саме йому часто приписують походження і розвиток Лок Хап Ба Фа (Люхебафа, Liuhebafa, 六合八法 ). Він був пов'язаний з даоським монастирем Хуашань на горі Хуа в провінції Шеньсі.  


Форму Лок Хап, що мала назву Чжу Чжи (築 基) наприкінці 1930-х років в Шанхаї і Нанкіні викладав Ву Йі Хуей (1887-1958). Навчав відкрито і, практично, всіх бажаючих. Кажуть, що він навчився мистецтву Лок Хап від трьох вчителів: Ян Гуосіна, Чень Гуанді (який навчався мистецтву у ченця Да Юаня та даоса Лі Чан) і Чень Хелу.

Багато з учнів Ву Йі Хуея вже мали досвід інших бойових мистецтв і змінювали форму, щоб об'єднати її зі своїми знаннями. Це одне з кількох пояснень схожості Лок Хап з іншими бойовими мистецтвами, такими як Ксінг Йі Кван, Багуаджан, Тай Чі та Йі Кван. Майстер Ву був першим, хто ознайомив широку публіку з Лок Хап.
Добре відомо про двох основних учнів майстра Ву. Це були Леунг Цзе Пенг (1900 - 1974)  та Чен Йі Рен (Chan Yik Yan - 1909-1961). Вони переїхали до Гонконгу в 1949 році. Майстер Чен Йі Рен  був одним з найбільш відомих популяризаторів Лок Хап. Він ввів до цього Мистецтва сотні людей. У нього було два десятки сильних учнів. Він створив свій стиль Hua Yue Xin Yi Liu He Ba Fa.


Майстерності Тай Чі і Лок Хап Ба Фа Майстра Мой Лін-Шина навчав Леунг Цзе Пенг і його учень Сан Ді. 

Леунг Цзе Пенг навчав Тай Чі і Лок Хап Ба Фа та інших бойових мистецтв в Гонконзі. Він був широко відомим і його дуже поважали за його здібності та майстерність. Moй Лін-Шин і Сан Ді були його учнями. Сан Ді (1917-1999) був першим учнем Майстра Леунг Цзе Пенга. Судячи по всьому, Мой Лін-Шин прийшов набагато пізніше, ніж Сан Ді, хоча точні дати початку їх навчання невідомі. Мой Лін-Шин дуже тепло згадував свого Вчителя. Через багато років Майстер Мой відкрив на американському континенті Академію Лок Хап в 1989 році та назвав її на честь Леунг Цзе Пенга (Gei Pang Lok Hup Academy).Сан Ді (1917-1999) був першим учнем Майстра Леунга. Після смерті Леунга в 1974 році, Майстер Moй і Сан Ді продовжували працювати разом, коли Мой Лін-Шин відвідував Гонконг. Сан Ді був дуже відомий в Гонконзі як досвідчений майстер Сінг Йі Кван і багато хто пам'ятає його як непереможного Чемпіона, Майстра зі штовхання рук (Туй шоу).

На світлині: Майстер Сан Ді і Мой Лін-Шин


❈ Оздоровчі та мотивуючі властивості практики Тай Чі

Комплекс Тай Чі Майстра Моя це послідовність м'яких, плавних та повільних природних рухів. Якщо вправлятись часто та регулярно, цей комплекс фізичних вправ починає м'яко, але потужно впливати на стан всього організму, за рахунок зниження напруги, заспокоєння розуму та зняття стресу. Значно збільшується міцність та гнучкість всього тіла. Покращується рівновага. Вправи не вимагають надмірних зусиль. З часом Ви помітите, що Ваші здоров'я та якість життя, значно покращилися. Ці, традиційні в Китаї, прості та приємні для виконання вправи стають популярними в усьому світі, завдяки неймовірному оздоровчому ефекту. Регулярні заняття призведуть до нормалізації тиску, збільшать рухливість суглобів, допоможуть запобігти остеопорозу, зменшать ризик переломів кісток під час падіння і зроблять сильнішими ваші м'язи. До того ж, в Тай Чі важлива не стільки фізична сила, скільки уява. Займаючись Тай Чі , людина отримує додаткову енергію, в неї поліпшується постава, зміцнюється мускулатура. Завдяки тому, що система навчання Тай Чі включає в себе медитації, розвиток свідомості, вона дозволяє людині відчувати себе в гармонії з природою, встановити тісніший контакт з навколишнім світом, відновлює зв'язок свідомості з підсвідомістю.

Рухи Тай Чі навчають все наше тіло працювати скоординовано, вони об'єднують зв'язки, фасції, сухожилля і м'язи, чим покращують рівновагу та міцність структури тіла. Під дією рухів Тай Чі, сполучні тканини, суглоби, кістки і система циркуляції рідких середовищ тіла перебудовуються та відновлюють належне функціонування організму в якості цілісної системи. Основна мета Тай Чі - це сприяння релаксації тіла і заспокоєнню розуму, шляхом зосередження уваги на точному виконанні вправ і спостереженні за їх послідовністю. Тай Чі поступово виправляє також структуру скелетних рухів через делікатну, але інтенсивну роботу хребта. М'яка дія спеціальної послідовності мікро-скручувань і мікро-розтягувань окремих частин тіла призводить до поступового відновлення роботи хребта і оздоровлення сегментарних нервів, що відповідають за нормальне функціонування внутрішніх органів. Тай Чі корисне для людей будь-якого віку та фізичного стану.

Люди, що займаються Тай Чі часто помічають більш глибокий сон, спокій протягом дня і загальне відчуття благополуччя, покращення настрою а також, що важливо, відновлення мотивації до життя.  Багато людей повідомляють про значне покращення під час болю і запалень, пов'язаних з артритом, фіброміалгією, астмою і малорухомістю суглобів.❈ Що дає регулярна практика Тай Чі і Лок Хап? 


 • Покращення роботи серцево-судинної системи;
 • Покращення роботи імунної системи;
 • Зменшення болю та напруги;
 • Покращення балансу, гнучкості і координації рухів тіла;
 • Збільшення щільності кісткової тканини;
 • Покращення сили м'язів;
 • Підвищену енергію, витривалість і спритність;
 • Покращення постави та зовнішнього вигляду в цілому.
 • Покращення когнітивних функцій, здатності до концентрації та пам'яті;
 • Почуття благополуччя, задоволення від життя та позитивної мотивації;
 • Покращення сну, емоційного стану, загальне заспокоєння нервової системи;
 • Зниження стресу і тривоги, підвищена здатність до розслаблення; 
 • Позитивний вплив на творчі здібності та швидкість реакціїДля підтримання свого здоров'я достатньо відвідувати заняття один-два рази на тиждень. Ви відчуєте позитивні зміни якості сну і покращення кровообігу в стопах і долонях. Ваш емоційний стан вирівняється.  

Якщо ви маєте певні проблеми зі здоров'ям, потрібно займатись більше. Для покращення здоров'я добре практикувати два-три рази на тиждень (в тому числі вдома). Ви помітите, що ваш розум став гострішим, у вас більше сил для виконання повсякденних справ, у вас з'являться апетит і міцний сон. Значно зміниться в кращу сторону стан ваших суглобів, вони працюватимуть як в молодості. 

Якщо ж ви вже стикнулись з важкими хворобами і хочете відновити втрачене здоров'я, маєте тренуватись щодня по 1-2 години вдома або на заняттях. Ви будете здивовані, наскільки покращиться ваш фізичний і психічний стан вже за два-три місяці щоденної практики. Головне - це умовити себе займатись щодня попри будь-які обставини. Це не просто, але цілком можливо. Важливу роль також грає структура тіла та правильне виконання рухів під час ваших занять. Тому варто відвідувати заняття якомога частіше. Інструктори виправлять ваші помилки і оздоровлення стане  більш швидким та ефективним.

Тай Чі дозволяє тілу природним способом омолоджувати себе. Справа в тому, що під час практики Тай Чі ваші мязи і сухожилля поперемінно скорочуються і розтягуються. Поступово м'язи та сухожилля стають еластичнішими, а суглоби стають більш "відкритими". Цей процес дає змогу крові просуватись по судинах більш вільно, легше і повніше, без перешкод. Таким чином покращується циркуляція рідин в організмі, що в свою чергу призводить до омолодження всього тіла абсолютно природним шляхом. Коли покращується кровообіг, лімфатична, нервова і травна системи працюють краще. 


Останнім часом Тай Чі використовують у багатьох організаціях як ефективний засіб швидкого відпочинку та підвищення працездатності. На світлині: медичний персонал клініки відновлює сили та емоційну рівновагу виконуючи комплекс Тай Чі після важкого чергування. 

❈ П'ять засад Форми Тай Чі Майстра Мой Лін-Шина ❈


❈ Духовний Наставник Майстра Мой Лін-Шина ❈

 

На світлині: Вчитель Муй Мін-То і Пані Сіу-Лан Кван в храмі Фанг Лой Кок. Муй Мін-То був засновником храму. (Фото Френка Леннона / газета "Toronto Star"). Матеріал з ресурсу Getty Images.

Муй Мін-То - даоський священик, разом із ним Майстер Moй Лін-Шин і пані Танг Єун Мей заснували Fung Loy Kok на базі Інституту Yuen Yuen у Гонконгу в 1968 році. У 1981 Муй Мін-То приїхав до Канади де провів відкрите заняття з медитації. Він відвідував Канаду ще раз пізніше, на святкування відкриття Fung Loy Kok.  Його вважають духовним Наставником Майстра Мой Лін-Шина. 


На світлині: Мой Лін-Шин і Муй Мін-То на відкритті інституту Фанг Лой Кок太極拳 

❈ 108 рухів Тай Чі ❈

 


1. Початок Тай Чі.
2. Схопити птаха за хвіст (ліворуч).
3. Схопити птаха за хвіст.
4. Прямий батіг.
5. Підняти руки і встати.
6. Білий журавель розправляє крила.
7. Почистити коліно
8. Грати на пібі (кітайська гітара).
9. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вліво).
10. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вправо).
11. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вліво).
12. Грати на пібі.
13. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вліво).
14. Рубанути кулаком.
15. Крок вперед, рубанути кулаком.
16. Уявно закрити вхід.
17. Дон Ю. Схрестити руки.
18. Перенести тигра на гору.
19. Косий батіг.
20. Кулак підвести під лікоть.
21. Крок назад і відштовхнути мавпу (вправо).
22. Крок назад і відштовхнути мавпу (вліво).
23. Крок назад і відштовхнути мавпу (вправо).
24. Діагональний політ.
25. Встати і підняти руки.
26. Білий журавель розправляє крила.
27. Торкнути коліно.
28. Встромити голку в морське дно.
29. Рух руками як віялом.
30. Повернутися та рубанути кулаком.
31. Крок вперед, відбити та вдарити кулаком.
32. Крок вперед, схопити птаха за хвіст.
33. Прямий батіг.
34. Рух руками ніби розганяючи хмари (5 разів).
35. Прямий батіг.
36. Потягнутися та погладити коня.
37. Відвести праву ногу.
38. Відвести ліву ногу.
39. Повернутися та копнути п'яткою.
40. Торкнути коліно, повернутися на п'ятці (вліво).
41. Почистити коліно, повернутися на п'ятці (вправо).
42. Крок вперед і вдарити кулаком вниз.
43. Повернутися та рубанути кулаком.
44. Крок вперед, відбити та вдарити кулаком.
45. Копнути правою ногою.
46. Вдарити тигра (ліворуч).
47. Вдарити тигра (праворуч).
48. Копнути правою ногою.
49. Вдарити вуха противника кулаками.
50. Копнути лівою ногою.
51. Повернутися і копнути правою ногою.
52. Рубанути кулаком.
53. Крок вперед, відбити та вдарити кулаком.
54. Уявно закрити вхід.


55. Дон Ю. Схрестити руки.
56. Перенести тигра на гору.
57. Горизонтальний батіг .
58. Розчесати гриву дикого коня (вправо).
59. Розчесати гриву дикого коня (вліво).
60. Розчесати гриву дикого коня (вправо).
61. Розчесати гриву дикого коня (вліво).
62. Розчесати гриву дикого коня (вправо).
63. Схопити птаха за хвіст (ліворуч).
64. Крок вперед і схопити птаха за хвіст.
65. Прямий батіг.
66. Молода дівчина працює з човником (вліво).
67. Молода дівчина працює з човником (вправо).
68. Молода дівчина працює з човником (вліво).
69. Молода дівчина працює з човником (вправо).
70. Схопити птаха за хвіст (ліворуч).
71. Крок вперед і схопити птаха за хвіст.
72. Прямий батіг.
73. Рух руками ніби розганяючи хмари (7 разів).
74. Прямий батіг.
75. Проповзти низько, подібно вужу.
76. Золотий півень стоїть на одній нозі (лівій).
77. Золотий півень стоїть на одній нозі (правій).
78. Крок назад і відштовхнути мавпу (вправо).
79. Крок назад і відштовхнути мавпу (вліво).
80. Крок назад і відштовхнути мавпу (вправо).
81. Діагональний політ.
82 .Встати і підняти руки.
83. Білий журавель розправляє крила.
84. Почистити коліно.
85. Встромити голку в морське дно.
86. Рух руками наче віялом.
87. Повернутися, рубанути кулаком.
88. Крок вперед, відбити і вдарити кулаком.
89. Крок вперед і схопити птаха за хвіст.
90. Прямий батіг.
91. Рух руками наче розганяючи хмари (3 рази).
92. Прямий батіг.
93. Погладити коня
94. Схрестити руки і проткнути противника
95. Повернутися і копнути правою ногою
96. Рубанути кулаком
97. Почистити коліно і вдарити кулаком
98. Крок вперед і схопити птаха за хвіст
99. Прямий батіг.
100. Проповзти низько, подібно вужу.
101. Встати в напрямку 7 зірок/Велика Ведмедиця
102. Повернутися щоб сісти на тигра
103. Повернутися і ногою знести лотос
104. Застрелити тигра з луку
105. Рубанути кулаком
106. Крок вперед, відбити та вдарити кулаком
107. Уявно закрити вхід
108. Дон Ю. Схрестити руки. Закінчення Тай Чі


六合八法

Існує декілька варіантів перекладу назв рухів комплексу Лок Хап Ба Фа. Якщо ви знаєте інший варіант перекладу назв окремих рухів, не означає, що цей переклад невірний. Деякі з назв - це строки з класичної китайської поезії, деякі - опис медитативного досвіду. Тому не варто шукати прямі аналогії між назвами і рухами.


❈ Лок Хап Ба Фа 66 (1 частина) ❈


1. 停车问路 Зупинити візок щоб запитати дорогу

2. 临崖勒马 Утримати коня на скелі (над урвищем)

3. 闭门推月 Закрити двері та випхати місяць

4. 拨云见日 Розвести хмари та побачити сонце

5. 临崖勒马 Утримати коня на скелі (над урвищем)

6. 摘星换斗 Обрати зірку, щоб з неї перевести очі на Полярну Зірку

7. 鸿雁双飞 Гуси літають парами

8. 闭门推月 Закрити двері та випхати місяць

9. 孤雁出群 Самотній гусак залишає зграю

10. 野马追风 Дикий кінь наздоганяє вітер

11. 川流不息 Вода, що тече, ніколи не зупиняється

12. 伏虎听风 Тигр, що крадеться, прислухається до вітру

13. 声东击西 Здійняти галас на сході та вдарити на заході

14 青龙展爪 Зелений дракон випускає пазури

15. 丹成九转 Золота пілюля формується після дев'яти обертів

16. 拨云见日 Розвести хмари та побачити сонце

17. 顺水推丹 Пхати човен за течією

18. 怒马回头 Розгніваний кінь повертає голову

19. 瓶花落现 Квітка падає на чорнильницю

20. 高山流水 Висока гора та потік води

21. 儿童送书 Дитина приносить листа

22. 樵夫担柴 Дроворуб несе колоди

23. 天官指星 Янгол вказує на зірки

24. 五云捧日 П'ять хмар тримають сонце

25. 托天盖地 Підтримати небо і накрити землю

26. 燕子浮水 Ластівка п'є воду

27. 朝阳贯耳 Ранкове сонце світить у вуха

28. 藏手双离 Перехоплення та подвійне натискання

29. 微风扫叶 Лагідний вітерець здіймає листя

30. 燕子喙泥 Ластівка несе пісок

31. 灵猴摘果 Мавпа зриває плід


❈ Лок Хап Ба Фа 66 (2 частина) ❈


32. 猛虎回头 Дикий тигр повертає голову

33. 旋转乾坤 Згорнути Всесвіт

34. 风摆荷叶 Вітер погойдує листя Лотоса

35. 掩手冲拳 Накрити руку і вдарити

36. 琵琶遮面 Сховатити обличчя за лютнею (Піпа)

37. 流星赶月 Комета переслідує Місяць

38. 燕子斜飞 Ластівка летить по діагоналі

39. 丹凤朝阳 Фенікс стикається з Сонцем

40. 翻江搅海 Підняти хвилі в річках і морях

41. 倒骑龙背 Іхати верхи на драконі спиною наперед 

42. 狸猫捕蠂 Єнот ловить метеликів

43. 抽梁换桂 Підняти балку та замінити опори

44. 风卷残云 Вітер згортає залишки хмар

45. 蛰龙现身 З'являється дракон, що спить

46. 乌龙摆尾 Чорний дракон махає хвостом

47. 平分秋色 Поділитись осінніми фарбами

48. 走马看花 Прогулюватись на коні, роздивляючись квіти

49. 魁星献斗 Куй Сін вшановує Полярну зірку

50. 燕子穿云 Ластівка проникає в хмари

51. 提手七星 Привітати сім зірок

52. 雁字横斜 Гуси літають горизонтально

53. 黄龙转身 Жовтий дракон розвертається

54. 五圣朝天 П'ять святих вклоняються Небу

55. 叶底藏莲 Сховати Лотос під листям

56. 凤凰展翅 Фенікс розкриває крила

57. 白鹤喙食 Білий журавель дзьобає їжу

58. 月挂松梢 Місяць висить на верхівці сосни

59. 倒揭牛尾 Потягнути вола за хвіст

60. 童子抱琴 Дитина тримає арфу

61. 犀牛望月 Носоріг дивиться на Місяць

62. 鸽子穿林 Голуби мчать крізь ліс

63. 赤龙搅水 Багряний дракон каламутить воду  

64. 风动浮萍 Вітер ворушить ряску на воді

65. 气升昆仑 Чі піднімається в гори Куньлунь

66. 存气开关 Стримати Чі та відкрити ворота 

Розпочніть вивчати Тай Чі і Лок Хап вже сьогодні!